A hőre lágyuló műanyag alkatrészek, termékek sérülése (repedés, törés) speciális hegesztési eljárással javítható. Ennek lényege az, hogy a műanyag alkatrész sérülését saját anyagából készült hozóanyaggal lágyulási hőfokra melegítve lehet hegeszteni.
A hegesztés egy speciálisan kialakított hőfokszabályzós hőlégfúvóval történik. A hőlégfúvó a forró levegőt úgy koncentrálja, hogy mind a hegesztendő felületet, mind a hozóanyagot lágyulási hőfokra melegíti, ezáltal a sérülés hegesztéssel történő javítása tökéletesen végrehajtható.
A hegesztési eljárás visszaállítja a sérült részek eredeti szilárdságát és formáját.
Az ismertetett technológiával akár ép, akár sérült munkadarabok formai átalakítása is végrehajtható.
A megjavított munkadarabok fényezésre, festésre előkészített állapotúak.
Munkafolyamatok képekben
Az üvegszálas műanyagokról általában
A spoilereket üvegszál erősítéses poliészter gyantából készítjük .A közhiedelemmel ellentétben ezek a műanyagok nem repednek meg. A repedések, azért keletkeznek mert a műanyagos kollégák kevés anyagot raknak bele, ezért a felületük, amiben nincsen üveg ,megrepedezik. Nem kell sajnálni belőle az anyagot, akkor nem lesznek garanciális problémák. Nyugodtan lehet ezeket használni, nincs ezzel semmi probléma. UV stabil anyagokról van szó tehát a napfény, a napsugárzás nem teszi tönkre, időjárási viszontagságoknak ellenáll. Télen sem törékeny, mint a hőre lágyuló műanyagok vákuumszívott vagy a fröccsöntött változatai.
Kézi laminálás
A technológia leírása:
A szerszámba behelyezzük az első, száraz erősítőréteget. Ha előzőleg gelcoattal dolgoztunk, erre az erősítőréteg jól tapad, ha nem, akkor a szerszám felületére először egy vékony gyanta réteget hordjunk fel. Az erősítőstruktúra szálait közzé a gyantát kézi erővel, ecset és/vagy henger (Teddy) segítségével juttatjuk. Az előre megtervezett rétegfelépítésnek megfelelően, behelyezzük a következő erősítőréteget. A cél, hogy a száraz erősítőréteget előbb az alatt lévő gyantával nedvesítsük át, majd erre hordjunk fel egy vékony gyanta réteget, így elkerülhető a buborék (zárvány) képződés. A művelet végén légtelenítő hengerrel hengereljük át a teljes felületet. A termék térhálósodása normál szobahőmérsékleten történik.
Választható anyagok:
Gyanta: bármilyen epoxi, poliészter, vinilészter, fenol-gyanták. Szálerősítés: szőtt, nem szőtt, kötött struktúrák, minden száltípus (a vastag aramid szálak nehezen nedvesíthetők ezzel az eljárással).
Maganyagok: bármilyen használható.
Előnyök:
Gyakran használt, elterjedt technológia.
Egyszerű, könnyen elsajátítható eljárás.
Alacsony eszköz és szerszám költségű (ha szobahőmérsékleten térhálósodó gyantát használunk).
Széles a felhasználható alapanyagok köre.
Magasabb száltartalom és hosszabb szálak, mint a szóró eljárásnál.
Hátrányok:
A gyanta komponensek aránya, a laminátum száltartalma és minősége erősen függ a dolgozó gyakorlatától. A száltartalom növelésével növekszik annak a kockázata, hogy zárvány keletkezik a termékben.
A kézi lamináláshoz használt alacsonyabb molekulasúlyú gyanták környezet és egészségvédelmi szempontból ártalmasabbak (könnyebben áthatolnak a ruházaton stb.).
Az eljárás során nagy a sztirol emisszió, az előírt sztirol levegőkoncentrációt csak költséges levegőtisztító berendezések alkalmazásával lehet biztosítani.
A kézi lamináláshoz általában a gyanták túl alacsony viszkozitásúak, sztirollal vagy más oldószerrel tehető könnyebben felhordhatóvá, azonban ez negatívan befolyásolhatja a termék végső termikus/mechanikus tulajdonságait.
Jellemző felhasználás:
Szabványos szél turbina lapátok, hajók, építészeti elemek.